© 2025 Shmoop University, Inc. All rights reserved.
 

Math Shack

0

Unit Rate as Slope

Pre-algebra

Answer questions correctly to move the progress bar forward. Once the progress bar is complete, you've mastered the topic.
Your browser does not support HTML5 Canvas. To get the most out of Math Shack you will need to upgrade to a more modern browser.
Every day after school you buy a scone at the local bakery. The plot below shows how much money you've spent. Based on the plot, how many dollars does the bakery charge per scone?
Created with Highcharts 3.0.2Number of scones purchasedTotal money spent (dollars)Money spent on scones05101520253005101520253035Shmoop University

Round your answer to the nearest hundredth

Calculator

You Will Earn

10

Shmoints When You Master This Topic!

You've already mastered this topic. You can't earn more Shmoints for the same topic, but feel free to keep practicing.

Hey Teachers!

Robeefalo says...

Make homework fun.

Send a link to Math Shack. Your students will thank you.

Give Extra Credit.

For earning 100 Shmoints. The sky’s the limit.

Get Support.

If your school is using Common Core, we are all set up to support you. Click here to learn more.