Example 1
A 12-pack of ShmooHoo costs $10.50. What is the unit price (or price per bottle)?
Example 2
You need to buy 5 notebooks that cost $0.85 each. How much will this cost?
Example 3
If you buy two movie tickets at $8.75 each, what will your change be from $20?