We have changed our privacy policy. In addition, we use cookies on our website for various purposes. By continuing on our website, you consent to our use of cookies. You can learn about our practices by reading our privacy policy.

Decimals Word Problems at a Glance

In the real world, you will see decimals most often in situations involving money. Pretty much every price tag has a decimal. Let's take a look at some examples here.

Example 1

You need to put some gas in your car. Regular gasoline is $3.26/gallon. You only have a $20 bill on you. How many gallons can you buy?



Exercise 1

A 12-pack of ShmooHoo costs $10.50. What is the unit price (or price per bottle)?