We have changed our privacy policy. In addition, we use cookies on our website for various purposes. By continuing on our website, you consent to our use of cookies. You can learn about our practices by reading our privacy policy.

Unit Rate Examples

Example 1

Based on the units rates, which is the better deal?

Shmoritos are $4.50/12 oz, while Shmingles are $2.50/7.75 oz.

Example 2

Shmunkin Donuts offers a baker's dozen (13 doughnuts) for $4.94. What is the unit cost?

Example 3

Your local grocery store is having a special on Vitamin Water. They're selling a 12-pack of 20 oz bottles for $11.50. The 32 oz bottles are also on sale for $1.45. Should you buy one 12-pack of 20 oz bottles or eight 32 oz bottles?